OŠETŘENÍ A ÚDRŽBA

 

Mechanika (hrací stroj) piana se skládá z několika tisíc jednotlivých dílů. Představuje vysoce komplexní a citlivý sytém. Pro každou klávesu je zde deset seřizovacích šroubů a možností regulace, kde všechny do jednoho se pohybují v rozmezí desetin milimetru. Zde je zejména důležité, aby všechny jednotlivé díly byly navzájem precizně sladěny. Jen tak může tento komplexní systém fungovat.

Zobrazení mechaniky

Precizní funkce mechaniky dosáhneme její tzv. regulací. Můžeme to srovnat s něčím takovým, jako je seřízení rozvodů a ventilů na motoru automobilu. Mechanickým opotřebením během hry se pak regulace v průběhu roku značně mění. Jeho následkem mohou být např. váznoucí klávesy nebo nedostatečná repetice celé mechaniky. Zde se ve většině případů nejedná o skutečný defekt, nýbrž o špatnou regulaci. Často stačí nová regulace a vlastnosti hry na pianu se s minimálními náklady rozhodujícím způsobem zlepší.

U většiny starých pian je mechanické poškození již v tak pokročilém stavu, že je nutno jednotlivé plstěné a kožené díly vyměnit. Také zde platí: malý náklad - velká účinnost! Výsledkem souhry nové regulace a nového naladění je podstatné zlepšení nejen zvuku, ale i vlastností (dobrého pocitu) hry na piano. Náklady s tímto spojené se podle získaných zkušeností pohybují od 1.500,- do 18.000,- Kč u pianin a 2.000,- až 30.000,- Kč u klavírů (křídel). Nechte si udělat předběžný rozpočet nákladů.

zpět k otázkám

 

 

Rozlišení Vaší obrazovky je:

WEB master: cafourek@klavirnictvi.cz